Dentálna hygiena je základným krokom ku krásnemu úsmevu, a preto by ste ju určite nemali zanedbávať. Mnoho ľudí navštívi zubára až v krajných situáciách, keď je naozaj zle. Zubným kazom a paradontitíde sa môžete vyhnúť pravidelnou návštevou zubára alebo dentálneho hygienika, ktorý sa postará o odstránenie zubného kameňa a zabráni tak vyššie spomínaným komplikáciám. Ak sa chcete vyhnúť týmto nepríjemnostiam, navštívte našu ambulanciu v Leviciach, kde sa postaráme o kvalitnú dentálnu hygienu a ukážeme vám ako sa správne starať o ústnu dutinu.

Dentálna hygiena je naozaj bezbolestný úkon.
Prečo je dentálna hygiena dôležitá?
Dentálna hygiena nie je povinná, no je to cesta k zdravým a čistým zubom, ďasnám a vôbec celej ústnej dutine. Tento úkon zahŕňa odstránenie zubného kameňa, povlaku, ale taktiež aj pigmentácií. Ide o takzvané profesionálne čistenie zubov. Dentálna hygiena by sa spravidla mala vykonávať raz za pol roka až roka. Je to individuálne a všetko závisí od toho, ako sa pacient sám stará o svoje zuby.
Čo všetko zahŕňa dentálna hygiena?
Tento úkon nie je len o odstránení zubného kameňa ako si mnohí myslia. Skladá sa z viacerých krokov, ktoré si rozoberieme.
Ultrazvukové čistenie: Vykonáva sa pomocou prístroja, ktorý využíva ultrazvukové vlny na odstránenie nadmernej vrstvy zubného kameňa.
Ručné čistenie: Manuálne dočistenie zubov prostredníctvom klasických kyriet.
Pieskovanie : Bezbolestné odstraňovanie pigmentových škvŕn a povlaku z povrchu zubnej skloviny spôsobené kávou, zeleným čajom, červeným vínom, či cigaretami.
Polishing: Leštenie zubov leštiacou pastou. Toto ošetrenie zaručuje, že povrch zubov ostáva dlhodobo hladký. Zabraňuje sa tým usadzovaniu nových pigmentov.
Fluoridácia zubov: Znižuje citlivosť zubov po ošetrení a zlepšuje ochranné vlastnosti zubnej skloviny.
Inštruktáž: Dôkladné vysvetlenie princípu a nácvik správnej starostlivosti o zubnú dutinu, či už čistenia zubov, medzizubných priestorov, ale taktiež aj jazyka.
Po zákroku sa pacientovi neodporúča konzumovať vyššie spomínané pigmentované potraviny alebo nápoje.
Je dentálna hygiena bolestivá?
Bolesť pri vykonávaní dentálnej hygieny je taktiež individuálna. Pacienti, ktorí majú citlivé zuby a ďasná môžu pociťovať nepríjemný pocit, no k bolesti by sme to neprirovnávali. Môže sa jednať o podráždené ďasná, či zubné kanáliky. Pre mnohým pacientov je však dentálna hygiena príjemným zákrokom bez akýchkoľvek ťažkostí. Po dentálnej hygiene sú zuby citlivé, a preto citlivosť eliminujeme nanášaním fluorizačných roztokov, ktoré uzatvoria zubné kanáliky.
V našej ambulancii v Leviciach sa postaráme o najlepšiu a najprecíznejšiu dentálnu hygienu. Pacienti sú u nás vždy na prvom mieste. Ak nás kontaktujete, radi Vám všetko podrobne vysvetlíme.